Neden hemşireler forma giyer?

21 Temmuz 2020 0 /* - huseyin */

Eskilerden;

Hemşirelerimizin Yönetmelik gereği takmakla yükümlü oldukları kepin hareketleri kısıtladığı, mikroorganizmaların taşınmasına neden olduğu ve simgesel açıdan hemşireliğe herhangi bir olumlu katkı sağlamadığı ve hemşireler tarafından iletilen yaygın taleplerin de bu yönde olduğu vurgulanarak ebe ve hemşirelerin kep yerine yakalarında ayırıcı ve tanıtıcı özelliği daha geçerli olan; ismini, unvanını, görevini ve görev yerini belirten makul mesafeden okunabilir resimli kimlik kartı taşımalarının daha uygun olacağı yönünde 24.12.1997 tarihli tavsiye kararı alınmıştır. 

Etekli formalar;

Hemşire forması beyaz terilen veya poplinden yapılmış, etek, ceket şeklindedir. Ceket önden düğmeli erkek yakalı ve kolları manşetli olarak hazırlanır. Forma renginde olan düğmeler yukarıdan aşağıya 5’er santimetre aralıklarla dikilir. Göğüste her iki tarafta cepler vardır. Etek arka iki parça, ön tek parça ve önden pilikaşelidir. Etek diz kapağının 10 santimetrenin altındadır. Her hemşire mezun olduğu okulun rozetini kullanır.

Günümüzde;

Artık daha çalışırken hemşirelerimizin daha rahat çalışabilmleri için renk ve modellerinde özgür seçim yapabilmelerine olanak sağlanmaktadır.Bazı kurumlarda renkleri kurum tarafından belirlenirken bazı kurumlar ise seçimi hemşirelere bırakırlar.

  • Stajyer hemşireler genellikle beyaz üst-alt olmak üzere okullarının logosunun olduğu formaları giyerler.
  • Ameliyathane hemşireleri genellikle koyu renkleri tercih ederler, yada koyu yeşil forma giyerler.
  • Yeni doğan yoğun bakım hemşireleri ise çok daha açık bir renk olan pembeyi tercih ederler, yeni doğan yoğun bakımda pembe forma tercih edilmesinin amacı daha ılımlı ve bebeklerin bir nevi korkmamasını sağlamaktır.
  • Cerrahi hemşireleri ise genellikle pembe formalar giymektedirler.